Naujausi
Rekomenduojami

Kas tai per žaidimas "Išeiti iš uždaryto kambario"?

Escape room arba real life quest žaidimai, atsirado perkeliant į realią aplinką „escape the room“ tipo video žaidimus. Lietuvoje jie dar vadinami iššūkių kambariais, pabėgimo kambariais, galvosūkių kambariais arba detektyvinėmis istorijomis. Mes taip pat mėgstame juos vadinti nuotykių kambariais ir jų visų esmė panaši: žaidėjai uždaromi į kambarį, ir pagal paliktas užuominas turi rasti raktus, kodus ir kitas priemones, tam kad galėtų išeiti iš jo. Užduočiai įvykdyti duodamas fiksuotas laikas, pavyzdžiui valanda arba 45 minutės. Jei per šį laiką komanda neatrakina durų, žaidimas baigiasi, kambarys laimėjo. Kiekvienas, išėjęs iš kambario tiksint paskutinėms duoto laiko sekundėmis, niekada nepamirš visų apėmusių jausmų - tai ir pergalės skonis, ir azartas, o galiausiai supratimas kiek daug reiškia patikimi žmones šalia.

Pirmasis „gyvas“ nuotykis Origin buvo sukurtas sisteminių programuotojų komandos Silicio slėnyje (angl. Silicon Valley, teritorija JAV pietose, kurioje įsikūrusios pažangiausios informacinių technologijų įmonės ir tūkstančiai inovatyvias idėjas įgyvendinančių pradedančiųjų įmonių) dar 2006 metais, scenarijų įkvėpė Agatos Kristi kūriniai, o labiausiai paplito žaidimai Azijoje (Honkonge, Japonijoje, Kinijoje) ir Rytų Europoje. Prieš keletą metų escape room pramogos vėl grįžo į JAV, užkariaujant vis naujus gerbėjus. Lietuvoje pirmasis iššūkių kambarys (escape room) atsidarė 2014 metais, jį sukūrė Wrong Room komanda (www.wrongroom.lt), šiandien žaidėjų laukia jau trys jų įrengti originalios tematikos kambariai.

Sudomino „gyvo“ nuotykio idėja ir norėtumėte išbandyti save? Tuomet laikas rinktis kambarį. Apsidairykite savo mieste - jei gyvenate didmiestyje greičiausiai rasite bent keletą įrengtų įvairių scenarijų pabėgimo kambarių.


Renkantis žaidimą svarbūs trys aspektai:

  • Scenarijus. Tradiciniais laikomi pabėgimai iš kalėjimo celės, eksperimentų kambariai, detektyvinės istorijos (pvz. Šerloko Holmso motyvais), zombių puolimai ir žaidimai serijinių žudikų tema. Žaidėjai, kurie apsilanko jau ne pirmame kambaryje, ieško originalių scenarijų. Dažna žaidimų kūrėjų komanda, paklausta iš kur semiasi idėjų nuotykio scenarijui, atsako, kad tai realiame gyvenime pastebėtos, perskaitytos, išgirstos įdomios istorijos.

  • Žaidimo patalpos įrengimas ir atmosfera. Kambariai gali būti dinamiški, su netikėtais inžineriniais sprendimais, pavyzdžiui su atsitraukiančia siena ir besikeičiančia šviesa, ir originaliu interjeru. Antra kambarių grupė, tai kiek mažiau į aktyvumą ir daugiau į loginį mąstymą orientuoti scenarijai, kuriuose pagrindiniai žaidėjų uždaviniai yra rasti kodus ir raktus, išspręsti galvosūkį. Trečia grupė pasitaiko kiek riečiau, scenarijai orientuoti į intuiciją ir jausmus, sugebėjimą atsitraukti ir sugeneruoti originalų sprendimo būdą, nors iš pirmo žvilgsnio labiau tinkamas atrodo tradicinis sprendimas, tinkamu laiku duoti laisvę emocijoms ir, pavyzdžiui pabelsti į duris vietoje to, kad ieškoti rakto, kurio kaip vėliau paaiškėja šioms durims nereikia. Kambaryje (escape room) sukurta atmosfera lemia kokias emocijas patiria žaidėjai: neviltį, dėl to kad uždaryti be šviesos rūsyje, siaubą, nes scenarijus sukurtas siaubo filmo motyvais, atradimo džiaugsmą arba azartą, kaip apsilankant realiame kazino.

  • Užduočių sudėtingumas. Nuotykių kūrėjai dažniausiai perspėja kokio sudėtingumo yra jų žaidimas. Dažniausiai kambariai skirstomi į 3 kategorijas: iššūkių kambariai pradedantiesiems, iššūkių kambariai skirti bent kelių kambarių įveikimo patirtį turintiems žaidėjams ir sudėtingi scenarijai, skirti nuolat žaidžiantiems ir keliantiems savo meistriškumą, žaidėjams. Pirmam kartui patariame rinktis kambarį pradedantiesiems, nes komandai gali tiesiog pritrūkti laiko dėl patirties stokos, spręsti kelis uždavinius vienu metu.

Ir neformalus ketvirtas, tai klientų aptarnavimo kokybė ir lankstumas. Jei kūrėjų komandos vertybės atitinka Jūsų, greičiausiai dar ne kartą grįšite pas juos išbandyti save naujose žaidimuose, o jie įsiklausys į Jūsų pastabas, bei pajus Jūsų poreikius ir realizuos atitinkamus elementus savo naujame galvosūkių kambaryje.

Nors žaidimai iššūkių kambariuose labai tinkami bendradarbiavimo komandoje stiprinimui (team building), bet reikia turėti omeny, kad stresas, patiriamas įveikiant nekasdienius uždavinius esant labai ribotam laikui ir neaiškumui dėl tolimesnio žaidimo scenarijaus, gali supykdyti ne itin darnia komandą, todėl reikia gerai parinkti bendraminčius, su kuriais planuojate priimti iššūkį arba jei esate mažai pažįstami susitarti iš anksto, kaip priimami sprendimai ir kaip atrenkami alternatyvus sprendimai, ir ko komanda klauso jei nesutariama dėl bendros nuomonės. Kaip rodo patirtis „gyvas“ nuotykis gali sužlugdyti pirmą pasimatymą, bet tikrai tinka antram :), o taip pat ir sėkmingai susiklosčius aplinkybėms ir mergvakariui bei bernvakariui.

Šią savaitę tiek apie kambarius (escape room) ir jų istorija, kitą kartą papasakosime apie tipinius žaidėjų roles kambariuose. Tikimės, kad pažinsite save.

#escaperoom #crazymind #escaperoomhistory #iššūkiųkambaris #pabėgimokambarys #galvosukiųkambarys #crazysunday

No tags yet.
Ieškoti paga žymas
Archyvas
  • Facebook Social Icon
  • Trip Advisor Social Icon
crazy mind, iššūkių kambarys, escape room, pabegimo kambarys, break room

© 2015-2018 Proto projektai MB info@crazymind.lt